Coś o bedlingtonach

Bedlington terrier to z pewnością jedna z najrzadszych ras psów w Polsce, należąca do grupy terierów, zaklasyfikowana do sekcji terierów wysokonożnych. W naszym kraju żyje raptem kilkanaście psów tej rasy, z czego tylko kilka można spotkać na wystawach organizowanych przez związki kynologiczne.

Małe bedlingtonki

Rasa została wyhodowana w Anglii w mieście Bedlington. Wzorzec naszej rasy zostały określony w 1869 roku. Bedlington terrier, bądź jak kto woli „owieczka”, jest dość nietypowym pieskiem. Praktycznie nie ma drugiego takiego. Nie jest podobny do żadnego terriera, chociaż niektórym może się kojarzyć z pudlem.

Dorosła owieczka ma ok. 41 cm wzrostu i waży do 10-11 kilogramów. Jego głowa jest bardzo wąska, z jedwabistą, jasno-białą czupryną. Bedlington ma bardzo silne zęby. Oczy malutkie, ale głęboko osadzone. Co ciekawe u psów niebieskich są ciemne, a u czekoladowych jasnobrązowe. Jego uszy są płaskie, opadające, wręcz wiszące. porośnięte krótkim włosem. Tułów ma lekki, ale mocno wysklepiony. Owieczka ma bardzo przyjemną w dotyku sierść.

Mama Celinki

Bedlington terrier występuje w kilku kolorach: niebieskim (dwa różne odcienie – takiego mamy), jasnym-wątrobianym (wręcz różowym) i piaskowym.

Ciekawostką jest, że ok. 16-18. miesiąca, bedlingtonki stają się białe (małe kameleony).

Bedlingtony można też wykorzystywać do polowań (czasami dla sportu).

Możliwość komentowania została wyłączona.